sobota, 28 lutego 2015

Piękny uśmiech - tylko z implantami?

Chcesz wiedzieć o co chodzi z implantami zębowymi i nie wiesz czy to metoda dla ciebie? Skontaktuj się ze specjalistą! implanty szczecin

Ogólnie o protezach zębowych

Protezy stomatologiczne ? są to protezy stosowane w dentystyce w celu uzupełnienia lub odbudowy brakującego uzębienia. Są wykonywane z metali lub ich stopów (np. z glinu, srebra, kobaltu, niklu, tytanu, rtęci), tworzyw sztucznych i ceramiki.

Zasadniczo dzieli się je na dwie grupy:

protezy stomatologiczne ruchome składają się z płyty pokrywającej część podniebienia (podczas gdy protezy całkowite pokrywają je w pełni) - gdy płyta wykonana jest ze stopu metalu jest to tzw. proteza szkieletowa - oraz osadzonych na płycie zębów (produkowanych fabrycznie); w protezach częściowych osadza się także klamry, utrzymujące tę protezę; dzielimy na:
całkowite ? odbudowujące całe uzębienie w łuku zębowym,
częściowe ? odbudowujące część łuku zębowego, gdy pacjent posiada wciąż część zębów własnych;
protezy stomatologiczne stałe, trwale umocowane w jamie ustnej; są to:
wkłady koronowe,
wkłady koronowo-korzeniowe,
zęby ćwiekowe
korony protetyczne,
licówki,
mosty,
implanty (na których odbudowuje się koronę zęba).
Stosuje się również pojęcie "protezy stałe tymczasowe" - protezy stałe mocowane tymczasowo (na cemencie tymczasowym) na miejsce protez stałych od momentu opracowania (oszlifowania) zębów do czasu wykonania indywidualnej protezy stałej przez technika.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Protezy_stomatologiczne


Czy warto inwestować w implanty zębów?

Wbrew pozorom - implanty nie są aż tak inwazyjne. Mimo, że ta "śruba" wygląda przerażająco, nie ma ryzyka że zrobi nam krzywdę. Wręcz przeciwnie - jako jedyne uzupełnienie nie powoduje utraty kości, co jest częstym problemem występującym po utracie naturalnego korzenia zęba.

Jeżeli nie straciliśmy korzenia, możemy rozważyć tradycyjną protezę, czyli koronę. Ale gdy nie mamy takiego "szczęścia" implant jest najlepszym rozwiązaniem ze względu na trwałość oraz estetykę.

Ile to kosztuje? Cenniki są różne, pamiętajmy jednak, że do ceny implantu trzeba jeszcze doliczyć koszt korony. Na jeden ubytek musimy liczyć od około 2-3 tysięcy złotych. Niby sporo, ale w takie rozwiązanie może się jednak opłacać.


Braki w uzębieniu - protezy czy implanty?

Protezy są tańszym sposobem na uzupełnienie braków w uzębieniu. Spełniają swoją rolę estetyczną, i są dużo tańsze od implantów.

Oprócz implantów można również zastosować bardziej "tradycyjne" koronki, jednak te z najwyższej jakości materiałów wcale nie są tanie. Zrobienie kilku koronek to koszt kilku tysięcy złotych, jednak jest to rozwiązanie trwałe i niezawodne. Jeżeli mamy zdrowe korzenie - to warto się nad tym zastanowić. Co ważne - proces zakładania implantów nie jest szybki - trzeba poczekać aż dziąsło się zagoi i dobrze dopasować górną część.


Jak wygląda zakładania protez?

Potrzebujemy tylko dwóch wizyt u stomatologa, jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie mostu protetycznego.

Podczas pierwszej wizyty będzie konieczne zdjęcie RTG. Dentysta musi oszlifować zęby, na których będzie zakładany most - oczywiście proces przebiega w znieczuleniu miejscowym. Podczas tej wizyty dokonujemy wyboru koloru naszych protez, dostajemy tymczasową koronę i udajemy się do domu cierpieć godnie w milczeniu ;).

Podczas drugiej wizyty gotowy most zakładany jest na zęby - stomatolog musi dobrze go dopasować, co przy bardziej rozległych protazach wymaga kolejnej wizyty. Jeżeli efekt estetyczny zostaje zaakceptowany przez pacjenta to następuje cementowanie - i już mamy nowe, piękne zęby.


Definicja mostu protetycznego

Most protetyczny ? uzupełnienie protetyczne mające na celu zaopatrzenie luki bądź luk w łuku zębowym. Typowy most protetyczny składa się z koron protetycznych osadzonych na zębach filarowych (bądź implantach) połączonych z przęsłem lub przęsłami (zębami sztucznymi) zastępującymi brakujące zęby.

Do wykonania mostu protetycznego konieczne jest oszlifowanie zębów filarowych, na których zostanie on osadzony (zacementowany). Most protetyczny może być wykonany ze stopów metali i licowany akrylem (most tymczasowy), kompozytem oraz ceramiką. Wykonuje się także mosty ceramiczne łączone włóknem szklanym oraz mosty na podbudowie cyrkonowej, licowane ceramiką.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Most_protetyczny


piątek, 27 lutego 2015

O silnikach z turbo

Prezentujemy poradnik na temat regeneracja sprężarek

Zapraszamy do czytania i dzięki za komentarze.


Montaż LPG do samochodu z turbo

Obecnie bardzo dużo samochodów z silnikami benzynowymi wyposażonych jest w instalację gazową. Jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie - LPG jest znacznie tańsze niż benzyna. Przy obecnych cenach można zatankować 30 litrowy zbiornik za mniej niż 50zł. Tak więc wiele osób zadaje sobie pytanie - czy do mojego samochodu z turbo mogę założyć gaz?

Prawdopodobnie starsze rodzaje instalacji miały problemy z prawidłową pracą z silnikami turbodoładowanymi. Charakterystyka spalania samego gazu LPG jako paliwa powodowała wypalanie zaworów w głowicy silnika. Ten problem dotyczył szczególnie samochodów z turbo.

Współczesne instalacje LPG oparte są na zaawansowanych systemach wtryskowych i działają dokładnie tak jak systemy wtrysku benzynowego. Komputery tych instalacji zbierają dane z dokładnie tych samych czujników co komputery wtrysku benzynowego. Dodatkowo komunikują się z komputerem samochodu. Dzięki temu instalacja LPG zapewnia optymalną ilość paliwa. Znakomitą funkcją jest też dotrysk benzyny podczas pracy na LPG - pozwala to bardzo efektywnie schłodzić zawory.


Definicja turbosprężarki

Turbosprężarka ? maszyna wirnikowa składająca się z turbiny i sprężarki osadzonych na wspólnym wale. Służy do doładowania silnika spalinowego, albo kotła parowego. Turbina jest zasilana spalinami z silnika, a sprężone powietrze przez sprężarkę zasila silnik. Do cylindra wprowadzona jest większa ilość powietrza dzięki czemu wzrasta moc silnika, ale sprawność pozostaje bez zmian.

Turbodoładowanie zostało opatentowane w roku 1905 przez Szwajcara, dr. Alfreda Büchi, od 1938 było stosowane w samochodach ciężarowych, zaś od 1973 w osobowych.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Turbospr%C4%99%C5%BCarka


Jak działa turbo?

Obroty sprężarki, a tym samym i jej stopień sprężania zależą od ilości gazów napędzających turbinę, która przy małym zapotrzebowaniu na moc jest mała. Dlatego gdy gwałtownie wzrasta zapotrzebowanie na moc silnika (zmiana biegu, wciśnięcie gazu w celu przyspieszenia) pomimo dostarczenia dodatkowego paliwa, przez moment, aż sprężarka zostanie rozpędzona sprężanie sprężarki jest małe, przez co silnik przez moment ma małą moc. Dodatkowo w tym czasie z powodu mniejszej ilości dostarczonego powietrza do cylindrów, układ dostarczający paliwo nie może dostarczyć go tyle co przy statycznym obciążeniu silnika. Efekt mniejszej mocy silnika przy gwałtownym wzroście zapotrzebowania na moc nazywany jest turbodziurą. Usprawnienia konstrukcyjne sprawiają, że dzisiejsze turbosprężarki mają mniejszy moment bezwładności wirnika, a dawkowanie paliwa jest dokładniejsze, przez co efekt turbodziury jest mniejszy.

W celu ograniczenia tego zjawiska stosuje się też sterowanie wydajnością turbosprężarki. Możliwe są tu dwa sposoby ? sterowanie ilością spalin przepływających poprzez turbinę lub sterowanie geometrią przepływu.

W pierwszym rozwiązaniu stosuje się zawór obejściowy, który jest sterowany poprzez ciśnienie doładowywania ? gdy ciśnienie wytwarzane przez sprężarkę przekracza ustaloną przez konstruktora silnika wartość, zawór otwiera się i przepuszcza część spalin poza wirnikiem turbiny.

Drugim rozwiązaniem jest umieszczenie łopatek sterujących kątem pod jakim spaliny trafiają na łopatki wirnika. Przy małych prędkościach obrotowych silnika, spaliny uderzają w wirnik pod kątem zbliżonym do prostego i jednocześnie łopatki sterujące wytwarzają rodzaj dyszy przyspieszających przepływ spalin. Ograniczenie ciśnienia doładowania polega na kierowaniu strumienia spalin pod coraz ostrzejszym kątem względem łopatek turbiny przy jednoczesnym poszerzeniu kanału przepływu co powoduje ograniczenie prędkości spalin. Konstrukcyjnie rozwiązuje się to w ten sposób, że wirnik turbiny otacza rodzaj żaluzji kierujących przepływem spalin.

Pierwotnie ciśnienie doładowywania było sterowane czysto mechanicznie, we współczesnych silnikach samochodowych ciśnieniem steruje sterownik silnika, wykorzystując sygnały z czujników ciśnienia i ilości zassanego powietrza. Elementami wykonawczymi sterującymi zaworami lub żaluzjami są siłowniki pneumatyczne (wykorzystujące podciśnienie) sterowane elektrozaworami lub silniki krokowe ? tak jak w silniku 1,2 TSI grupy VW

W sprężarce rośnie temperatura powietrza w wyniku:

wzrostu ciśnienia (zgodnie z równaniem adiabaty),
przepływu ciepła przez elementy konstrukcyjne od gorących spalin do chłodniejszego powietrza.

Jest to zjawisko niekorzystne, gdyż obniża efekt działania turbosprężarki, oraz zwiększa temperaturę w momencie spalania. Zwiększenie temperatury wpływa niekorzystnie na elementy silnika, obniża sprawność silnika jak i zwiększa wydzielanie tlenków azotu. Aby obniżyć temperaturę sprężonego powietrza stosowany jest wymiennik ciepła zwany intercoolerem lub chłodnicą międzystopniową powietrza.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Turbospr%C4%99%C5%BCarka


Jak dbać o bezpieczeństwo pracowników?

Ciekawe rzeczy o kursy bhp - naprawdę warto zajrzeć.

Nowe przepisy bhp dla elektryków

W zeszłym roku a konkretnie w kwietniu 2013 weszły w życie nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach elektrycznych. Czyli mamy tutaj nowe przepisy dla elektryków. Co się zmieniło?

Główne zmiany można wypunktować następująco:
- ilość i zakres znaczeniowy definicji został zredukowany
- usunięto powołania na przepisy nieaktualne oraz wprowadzono odwołania do ogólnych tytułów przepisów bez podawania metryk
- pozostawiono katalog prac szczególnie niebezpiecznych, przy jednoczesnym jego zredukowaniu
- sformułowano m.in. wymóg skoordynowania prac, odpowiedniego przygotowania i przekazania strefy pracy, rozpoczęcia i wykonania pracy, zakończenia pracy i likwidacji strefy pracy, jednocześnie określając przykładowe czynności i działania, jakie powinny wchodzić w zakres poszczególnych etapów prac.

Więcej na ten temat można poczytać w samym rozporządzeniu: http://asystentbhp.pl/smedia/mainsite/pdf/R130492.pdf


Bezpieczna praca elektryka

Większości osób praca elektryka wydaje się być jedną z tych bardziej niebezpiecznych. Przecież praca z prądem musi być groźna, w końcu to zabójcza energia?

Nie do końca tak jest. Prąd elektryczny sam w sobie rzeczywiście może stanowić zagrożenie dla człowieka - pod warunkiem, że wystąpią odpowiednie czynniki.
Najważniejszą kwestią jest napięcie - im wyższe są napięcia na jakich pracuje elektryk tym większe jest zagrożenie. Dlatego właśnie zostały wprowadzone różne stopnie uprawnień - zależnie od napięć na jakich będzie pracować elektryk.

Bezpieczeństwo pracy elektryka na niskich napięciach czyli do 1 kV w głównej mierze zależy od stosowania odpowiednich środków ochronnych oraz narzędzi przeznaczonych do prac elektroinstalacyjnych. Co ciekawe nawet w tak prostym narzędziu jak kombinerki są spore różnice jeśli jest w wersji dla elektryków.


Co nowego w przepisach o BHP?

Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
urządzenia energetyczne
?
urządzenia, instalacje i sieci, w rozumieniu przepisów prawa energetycznego, stos
o-
wane w technicznych procesach wytwarzania, przetwarzania, przesyłania, dystrybucji, mag
azynowania oraz
użytkowania paliw lub energii;
2)
urządzenia energetyczne powszechnego użytku
?
urządzenia przeznaczone na indywidualne potrzeby ludności
lub używane w gospodarstwach domowych;
3)
prace eksploatacyjne
?
prace wykonywane przy urządzeniach en
ergetycznych w zakresie ich obsługi, konserw
a-
cji, remontów, montażu i kontrolno
-
pomiarowym;
4)
prowadzący eksploatację
?
jednostkę organizacyjną, osobę prawną lub osobę fizyczną, zajmującą się eksploat
a-
cją własnych lub powierzonych jej, na podstawie zawart
ej umowy, urządzeń energetycznych;
5)
strefa pracy
?
stanowisko lub miejsce pracy odpowiednio przygotowane w zakresie niezbędnym do bezpiecznego
wykonywania prac eksploatacyjnych;
6)
osoba uprawniona
?
osobę posiadającą kwalifikacje uzyskane na podstawie p
rzepisów prawa energetycznego;
7)
osoba upoważniona
?
osobę wyznaczoną przez prowadzącego eksploatację do wykonywania określonych czy
n-
ności lub prac eksploatacyjnych.

Źródło: http://asystentbhp.pl/smedia/mainsite/pdf/R130492.pdf


czwartek, 26 lutego 2015

Dieta i zdrowe odżywianie - ogólne podejście do tematu

Chcesz się zdrowo odżywiać, ale nie wiesz od czego zacząć?. Jeśli nie masz czasu na przygotowywanie zdrowych posiłków, niech inni zrobią to za ciebie. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą catering bezglutenowy warszawa

Gluten - kolejny żywieniowy potwór?

Gluten ? mieszanina białek roślinnych, gluteniny i gliadyny, występująca w ziarnach niektórych zbóż, np. pszenicy, żyta i jęczmienia.

Podczas wyrabiania ciasta z mąki, zawarty w niej gluten w wyniku sieciowania tworzy z wodą strukturę przestrzenną nadającą ciastu ciągliwą konsystencję. Powoduje to uwięzienie pęcherzyków dwutlenku węgla powstającego w cieście, gdy podlega ono fermentacji, co z kolei odpowiada za wzrost jego objętości podczas ?wyrastania?, a po wypieczeniu otrzymane pieczywo ma porowatą strukturę. Powodowana przez gluten ciągliwość ma również znaczenie w przypadku ciast, które nie podlegają fermentacji, ale są spulchniane za pomocą np. proszków do pieczenia lub, tak jak ciasta makaronowe, nie są w ogóle spulchniane.

Gluten można wydzielić z mąki w wyniku wymycia skrobi z surowego ciasta. W tej formie wygląda podobnie do gumy do żucia. Na tej operacji opiera się metoda laboratoryjna określania ilości glutenu w mące.

Nietolerancja glutenu występująca u 1% populacji jest chorobą związaną z wytwarzaniem przeciwciał skierowanych przeciwko glutenowi i powoduje uszkodzenie kosmków jelitowych.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Gluten


O modzie - w żywieniu

W dietetyce rządzą mody. Niestety, nie wszystkie są dobre, a niektóre mogą być bardzo niebezpieczne. Z pewnością warto zwracać uwagę na to, co się ma na talerzu - od tego co jemy zależy stan naszego zdrowia.

Jest jednak różnica pomiędzy dobrym i zdrowym odżywianiem, a podążeniem za kolejna modną dietą. Jakiś czas temu szczyty popularności osiągała dieta Dukana. Bardzo dobrze, że już mamy ten szał za sobą, ponieważ spożywanie tak dużej ilości białka mogło być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych (głownie z nerkami).

Nie warto na własną rękę prowadzić tak restrykcyjnej diety, która ogranicza się do spożywania określonej grupy produktów. Może się to skończyć fatalnie. Pamiętajmy też, że według ostatnich badań głównym winowajcą nadwagi i otyłości jest cukier, a nie tłuszcz. W tłuszczach rozpuszcza się wiele potrzebnych nam witamin - nie warto z tego rezygnować.


Gluten free a marketing

Dieta bezglutenowa - bardzo ostatnio modna, ma swoich zaciętych wrogów i gorących zwolenników. Jak to jest z tą nietolerancją glutenu, i czy rzeczywiście jest on źródłem wszelkiego zła? Nie będę tego oceniać, ponieważ nie o tym chcę tutaj napisać.

Przede wszystkim największymi beneficjantami w tej wojnie o gluten są oczywiście chorzy na celiakię. Wreszcie mają na rynku, w normalnych sklepach spożywczych, ogrom produktów, z których mogą wybierać. Jednak mamy też pewną paranoję. Pojawiają się produkty gluten free, które nigdy nie zawierały glutenu. Sprytna sztuczka marketingowców, wykorzystujących nowe trendy żywieniowe? Z pewnością. Nie ma glutenu w waflach ryżowych i nigdy go tam nie było - ryż, jak i pochodząca z niego mąka, po prostu tego białka nie zawierają. Takich produktów jest mnóstwo. Chipsy jabłkowe - gluten free, mleko - gluten free. Drodzy producenci - robicie sobie z klientów jaja (oczywiście gluten free)? Nie jesz glutenu i świetnie się po tym czujesz - świetnie. Ale nie daj sobie robić wody z mózgu!


Dietetyczny aksjomat

Zdrowe odchudzanie to zdrowe odżywianie. Szybkie zrzucenie wagi nie przełoży się na długotrwały efekt. Tak, to nudna i wielokrotnie powtarzana mantra, a jednak ludzie ciągle popełniają te same błędy. Nie ma diety cud - od tego faktu należy zacząć. Jeżeli nie dasz rady zmienić swoich nawyków żywieniowych i stylu życia, to niestety - musisz się liczyć z konsekwencjami.

Ale to wcale nie znaczy, że zdrowe jedzenie jest niesmaczne. Ba - da się przygotować zdrową (ale niekoniecznie dietetyczną) pizzę, czy tez burgera. Da się odchudzić sos czosnkowy zastępując majonez jogurtem, da się wiele osiągnąć za pomocą prostych trików. Naprawdę warto - dla lepszego zdrowia i samopoczucia podchodzić do tego co jemy z dużą większą świadomością.


środa, 25 lutego 2015

Koparki, betoniarki i tak dalej

A teraz trochę porad na temat części cat i tematów związanych.

Zapraszam do czytania i komentowania.


Maszyny na budowie

W dawnych czasach na budowach większość prac była wykonywana ręcznie przez robotników. Najcięższą maszyną był chyba wóz ciągnięty przez konie. Obecnie nawet na budowie domu jednorodzinnego pracują nawet bardzo ciężkie maszyny. To właśnie dzięki rozwojowi technologicznemu możemy tak szybko budować wielkie obiekty.

Budując dom zacząć należy od fundamentów. Są one zbudowane z wylewanego betonu lub bloczków betonowych. Tak więc do ich zbudowania można użyć zwykłej betoniarki i mieszać w niej beton a następnie wylewać fundamenty i stropy - tyle, że wytworzenie takiej ilości betonu jaka jest potrzebna do budowy nawet niewielkiego domu wymaga wiele czasu i pracy. Czasami znacznie bardziej opłaca się kupić beton przemysłowy dostarczany betoniarką. Oprócz oszczędności czasu i pracy zwykle taki materiał posiada lepsze właściwości - więc warto skorzystać z lepszych maszyn na budowie.


Maszyny budowlane to nie tylko dźwig czy koparka

Maszyny budowlane to wszelkie urządzenia wykorzystywane na budowach. Dzielimy je głównie z uwagi na przeznaczenie:

Mamy maszyny do robót ziemnych - czyli koparki, ładowarki, spycharki, równarki, walce, zagęszczarki i inne sprzęty przeznaczone do kopania, równania, spychania i ubijania ziemi.

Są też maszyny do robót drogowych - do położenia i zrywania asfaltu, stabilizacji podłoża.

Dalej mamy maszyny związane z pracami wokół spraw wodnych czyli: pompy, pogłębiarki, rurociągi i inne

Maszyny do robót palowych - czyli wbijania rzeczy w ziemię.

Maszyny do kruszyw (takich kamieni) - kruszarki, przesiewarki, młyny.

Kolejne są maszyny do betonu w tym moje ulubione betoniarki, i wibratory... do betonu.

Oczywiście nie można zapominać o transporcie - tutaj mamy wszelkiego rodzaju ciężarówki, ciągniki, dźwigi i inne sprzęty do przemieszczania materiałów, rzeczy z punktu a do punktu b.

Są jeszcze pozostałe urządzenia pomocnicze.


Definicja koparki

Koparka ? maszyna do robót ziemnych, służąca do oddzielania urobku od gruntu i przeniesienia na środki transportowe lub na składowisko. Koparka może również pełnić rolę urządzenia przeładunkowego (wtedy nabiera i przenosi tylko materiał sypki). Są maszynami powszechnie stosowanymi wszędzie tam, gdzie zachodzi właśnie konieczność takich procesów, stąd wykorzystywana jest powszechnie przy pracach ziemnych budowlanych, transportowych lub górniczych.

Zasadniczo podziału koparek dokonuje się na dwie podstawowe grupy w zależności od charakteru pracy:

koparki pracujące w cyklu przerywanym, tzn. pomiędzy kolejnymi etapami pracy naczynia urabiającego występują etapy pomocnicze, takie jak przeniesienie naczynia z urobkiem, jego opróżnienie i powrót do pozycji pracy; stąd, że wyposażone są w jedno naczynie urabiające, nazywane są koparkami jednonaczyniowymi; jest to grupa koparek najpowszechniej znanych i stosowanych
koparki pracujące w cyklu ciągłym, tzn. kolejne etapy pracy naczyń urabiających następują jedno po drugim w sposób ciągły, wyposażone w wiele naczyń urabiających połączonych zamkniętym łańcuchem lub ustawionych na kole czerpakowym; grupa ta określana jest jako koparki wielonaczyniowe

Podział w zależności od osprzętu roboczego:

podsiębierne ? kopie pod siebie, pracuje z poziomu terenu,
przedsiębierne ? współpracuje ze środkiem transportu, pracuje zjeżdżając do wykopu, pracuje z poziomu wykopu
chwytakowe ? (do wykopów jamistych)-opuszcza się łyżka, nabiera i unosi grunt
zbierakowe ? zbierak wleczony po ziemi na linie odspaja grunt, może być stosowany do wszystkich rodzajów wykopów.

Do ciekawych zastosowań koparek należy koparka podwodna przeznaczona do eksploatacji morskich złóż minerałów, tzw. konkrecji. Z innych nietypowych rozwiązań jest koparka linotorowa, którą również zaszeregowuje się do dźwignic linotorowych.

Do drobnych robót ziemnych często wykorzystywane są koparkoładowarki zbudowane na bazie ciągnika.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Koparka


Definicja walca

Walec ? maszyna lub część maszyny służąca do walcowania (np. część walcarki) lub zagęszczania (np. walec budowlany).

Walec budowlany to maszyna do zagęszczania gruntów w robotach ziemnych lub zagęszczania mas nawierzchniowych przy budowie dróg, poprzez nacisk sztywnych lub podatnych kół - wałów podczas jazdy.


ze względu na oddziaływanie na podłoże
walce statyczne - oddziałują własną masą, na niewielką głębokość. Używane są najczęściej do prac końcowych w robotach drogowych, dogęszczania górnych warstw nasypów, zagęszczania podsypek pod fundamenty.
walce wibracyjne - jednoczesne oddziaływanie statyczne i dynamiczne, odpowiedni układ wirujących mas zapewnia drgania o częstości do 50 Hz. Ich głębokość oddziaływania sięga 2 m.

ze względu na sprężystość wałów
walce stalowe
walce ogumione (wały podatne w formie zestawów kół ogumionych)

ze względu na kształt wałów
gładkie
okołkowane
tarczowe
siatkowe
kompaktory

ze względu na liczbę i usytuowanie wałów
jednowałowe
dwuwałowe dwuosiowe
trzywałowe trzyosiowe
trzywałowe dwuosiowe
czterowałowe dwuosiowe

ze względu na napęd
ręcznie prowadzone
przyczepne
samojezdne (z napędem na jedną, dwie lub trzy osie)
zdalnie sterowane

ze względu na konstrukcję ramy
sztywne
przegubowe

walce kombinowane ? połączenie różnych rodzajów wałów
walce specjalne ? do zagęszczania skarp, rowów, wysypisk odpadów

Dodatkowo w walcach jako osprzęt wspomagający stosuje się czasem lemiesz. W starszych rozwiązaniach stosowano zrywaki.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Walec_%28maszyna%29


Roboty ziemne

Każda budowa obiektu usytuowanego na ziemi wymaga tak zwanych prac ziemnych. Najczęściej konieczne jest wykopanie odpowiednio dużej dziury w ziemni lub przemieszczenie dużych mas ziemi. Czasami trzeba też wyrównać teren.

Oczywiście można takie prace wykonać za pomocą narzędzi ręcznych - sprawdzi się to przy budowie altanki ogrodowej ale już choćby budowa domu znacznie przerasta możliwości jednego człowieka. Dlatego używa się koparek - kilka godzin i głęboki wykop pod fundamenty domu jest gotowy.

Tak samo jest z drogami. Ręcznie to można się pobawić w weekend i zrobić podjazd do garażu. Obecnie wszystkie drogi są budowane z użyciem wszelkich rodzajów maszyn budowlanych - od koparek i spycharek po maszyny transportowe.


wtorek, 24 lutego 2015

Jak robić zdjęcia?

Prezentujemy ciekawy poradnik fotograf na ślub gorzów

Warto zwłaszcza przeczytać o różnych aspektach fotografii.

wynajęcie prawdziwego fotografa

Fotografia ślubna - zajęcie dla amatorów, czy profesjonalistów? Niestety - kilka lat temu przyszła moda na lustrzanki. Pojawiły się modele z uproszczonymi funkcjami, z lekkiej plastikowej obudowy, z niewielkimi gabarytami.

I nagle na rynku zrobiło się ciasno - przecież skoro mam taki super aparat, to mogę na tym zarobić, robiąc super zdjęcia na ślubach (no przecież wiadomo - super aparat sam robi super zdjęcia!)

Bardzo niefajna sytuacja. Bo ktoś, kto posiada talent i umiejętności (niesamowite - ale fotografia nie polega na naciśnięciu spustu migawki!) musi konkurować z kimś, komu wydaje się, że jest profesjonalnym fotografem, ponieważ posiada lustrzankę.

Niestety - efekt jest taki, że wielu ludzi daje się nabrać. Bo to przecież dwa, albo nawet trzy razy taniej, niż wynajęcie prawdziwego fotografa!

Każdy kto podchodzi z pasją do robienia zdjęć ślubnych wie, jak wiele można stracić. Bo to wymaga poświęcenia wielu godzin, niemałych środków zainwestowanych w sprzęt i przede wszystkim - dużego talentu, żeby pokazać to co w dniu brania ślubu jest najważniejsze. Naprawdę - talentu nie kupi się za 300zł plus koszt fotoksiążki.


fotograf na chrzest

Znalazłem ostatnio bardzo fajną stronę ze zdjęciami i ofertą usługi fotograf na chrzest Gorzów.

Warto pooglądać takie ładne fotki z chrztu. Trzeba przyznać, że profesjonalny fotograf jest w stanie zrobić naprawdę świetną robotę.

Później można będzie pokazać dziecku znakomite zdjęci ze chrztu. No i podczas samej uroczystości "nie ma lipy. Tak że jakby co to warto. Cóż więcej można by napisać na ten temat niż gorąco polecić.

Źródło: http://galeria-obrazu.com.pl/chrzest/


Komunia

Tutaj też warto wspomnieć o czymś takim jak właśnie fotografia komunijna Gorzów.

W końcu to jest poradnik więc radzę dobrze. Więc dobrą radą poradnikową zaczniemy mówić o fotografii na komunii.

Wiadomo jaką uroczystością jest komunia. Wielkie rodzinne święto. Impreza z masą prezentów dla dzieci i innymi takimi sprawami. Do tego wiadomo - dziewczynki wystrojone jak na ślub, chłopcy w garniturach. Tak więc jak nic potrzebny będzie fotograf jak na ślub. Nie ma to jak dobra rada!

Źródło: http://galeria-obrazu.com.pl/komunia/


Zakres wykonanych przez fotografa prac

Ślub to wyjątkowo duże koszty i organizacyjne wyzwanie. Wynajęcie sali, zaproszenie gości, wybór menu, fotograf. I o tej ostatniej kwestii będzie ten tekst.

Przede wszystkim - jeżeli zamierzamy się pobrać w sezonie letnim, powinniśmy się liczyć z tym, ze fotograf może mieć już pełny grafik. Pamiętajmy, że wesela odbywają się zazwyczaj w soboty, więc ktoś inny może nam "sprzątnąć" fotografa sprzed nosa. Dlatego polecam wczesną rezerwację, żeby zapobiec problemom. Zwłaszcza, jeżeli wymarzyliśmy sobie, że ta konkretna osoba będzie robić nam zdjęcia.

Przejrzyjmy nie tylko portfolio na stronie fotografa, ponieważ lądują tam wyłącznie wybrane, najlepsze zdjęcia. Zwróćmy uwagę jeszcze na bloga - tam zazwyczaj są sesje z każdego ślubu, a jeżeli nie, to na pewno będzie ich więcej, niż w galerii. A jeżeli fotograf nie ma bloga? Cóż, to nie za dobrze o nim świadczy.

Kolejna sprawa, to wymagajmy podpisania umowy, żeby nie wyszły później jakieś dodatkowe koszty. Najkorzystniej podpisać umowę precyzującą zakres wykonanych przez fotografa prac (ilość zdjęć, fotoksiążka, itd.).

Podsumowując - nie zostawiajcie na koniec decyzji o wyborze fotografa, ponieważ może się to skończyć stresującymi sytuacjami.


To wymaga od fotografa wiedzy

Fotografia ślubna dzieli się na pare kategorii - mamy fotografie z przygotowań, z kościoła, z wesela i plenerowe. Ciężko stwierdzić, czy warto płacić za każdy rodzaj.

Oprócz sesji plenerowych, fotografie mają specyfikę reportażu. To wymaga od fotografa wiedzy, sprzętu i talentu w tym kierunku. Wielu robi bardzo dobre sesje pozowane, ale reszta fotografii bywa słabsza.

Jeżeli chcemy wydać mniej, jednak ciągle posiadać ze ślubu wyjątkowe fotografie, warto zdecydować się tylko na sesję plenerową - po pierwsze łatwiej uzgodnić termin, po drugie wyjdzie naprawdę dużo taniej. A fotografie z pozostałych etapów uroczystości może zrobić ktoś z bliskich.

Doradzam to rozwiązanie, ponieważ jeżeli mamy do wyboru taniego (czyli najczęściej kiepskiego) fotografa, który zrobi pełen pakiet fotografii, a droższą usługę profesjonalisty, jednak w ograniczonym zakresie - naprawdę, warto zdecydować się na to drugie. Lepiej posiadać JAKIEŚ piękne fotografie, niż WSZYSTKIE słabe, lub w najlepszym wypadku przeciętne. Nie zapominajmy - to nie aparat robi zdjęcia, tylko człowiek!


Moim zdaniem

Fotografia ślubna to bardzo interesujący temat, zwłaszcza jeśli potraktować go od strony... fotografii. Zdecydowanie jest to fotografia komercyjna, jednak czy mimo wszystko również artystyczna?

Niestety, większość ujęć ślubnych jest po prostu zła, nawet pod względem techniki fotografowania, a co dopiero jeżeli chodzi o artyzm. W wypadku tego typu usługi najważniejszy głosnależy do klientów, dlatego liczy się - dosłownie cena.

Ja mam z tym czynnikiem pewien kłopot, ponieważ część "profesjonalistów" reprezentuje taki żenujący poziom, że równie dobrze zdjęcia mógłby wykonywać KTOKOLWIEK z zaproszonych gości. Ale usługi takich "artystów" są po prostu tanie.

Inna sprawa, że są również zdjęcia wyjątkowe. Za tym idzie odpowiednio wysoka cena, oraz problemy z rezerwacją terminu. Nic dziwnego, jakość kosztuje, a mimo wszystko klientów nie brakuje. Czy warto mieć takiego artystę na własnym ślubie? Cóż, to zależy jakie kto ma gusta. Dobre zdjęcia zawsze będą doskonałą pamiątką, którą z dumą będzie można pokazywać następnym pokoleniom. Moim zdaniem - warto. Bo to jedyne (poza wspomnieniami) co zostanie z tego wyjątkowego dnia.


wtorek, 3 lutego 2015

Ogrody- co i jak z krzewami


Krzewy ozdobne bardzo dobrze wpasowują się w każdy ogród. Należy jednak uważać na te z marketów, ponieważ nie zawsze są tam krzewy dobrej jakości. Istnieją bowiem szkółka krzewów ozdobnych w zasadzie tylko tam warto się przejść po tego typu rośliny. Tylko wtedy jest pewność, że kupimy zdrowe drzewka.

Koszty utrzymania ogrodu

Zostańmy przy kwestiach finansowych. Urządzanie ogrodu to bardzo ciężka praca, na którą niewielu ma chęci i czas. Jednak z poprzednich kalkulacji wynika, że jeśli chcemy posiadać własny ogród, lub chociażby ogródka, a nie mamy odpowiedniego przekonania, to przyjdzie nam za to całkiem sporo zapłacić. Oczywiście kwota jest uzależniona głównie od tego, jak bardzo ten ogród ma być "bezobsługowy". Przecież bez automatycznego systemu nawadniania da się żyć. Bez pięknych, aczkolwiek wymagających, roślinek również. Nie poddawajmy się widząc takie wyliczenia, tylko skalkulujmy nasze priorytety. Być może na początek wystarczy nam tylko trawnik i skalniak, a później dojrzejemy (lub nasze portfele dojrzeją) do czegoś więcej? A może odkryjemy jednak w sobie zacięcie ogrodnika i poradzimy sobie ze wszystkim samodzielnie? W końcu internet jest pełny łatwo dostępnych wiadomości, nie trzeba być ogrodnikiem, wystarczy poświęcić trochę czasu na zdobycie wiadomości. No i taki samodzielnie zaaranżowany ogród na pewno da nam większą satysfakcję.


O nawadnianiu

Irygacja (nawadnianie, system irygacyjny) ? jeden z systemów melioracji polegający na dostarczaniu wody do gleby w celu zapewnienia odpowiednich warunków wegetacji roślin uprawnych.

Stosowana od starożytności (starożytny Egipt, Mezopotamia, starożytny Iran, Indie, Sri Lanka, Chiny, Peru). Wielowiekowy rozwój rolnictwa nawadnianego doprowadził do wykształcenia się odmiennych systemów nawadniania. Różnią się one od siebie czynnościami nieznanymi innym systemom rolnictwa: sposobami poboru wód i ich doprowadzenia na miejsce przeznaczenia (na pole uprawne), sposobami rozprowadzania wód po polu, sposobami podnoszenia wód (gdy ich poziom jest niższy niż poziom pola, wyrównywaniem lub niwelacją poziomu pól, jeśli są one nierówne oraz ewentualnie sposobem odprowadzenia nadmiaru wód).

Źródłem wody mogą być zbiorniki wodne naturalne i sztuczne, wody powodziowe, rzeki, kanały, studnie i ścieki. Budowa i eksploatacja urządzeń nawadniających jest kosztowna, dlatego opłacają się one tylko w produkcji intensywnej. Niekiedy z wodą wprowadza się również składniki pokarmowe roślin, gdy wykorzystuje się ścieki lub dodaje nawóz do wody deszczowanej. Przy deszczowaniu roślin następuje zmywanie licznych szkodników, takich jak mszyce, przędziorki, pchełki. Stopień tego zmywania zależy od gatunku rośliny ? najsilniejsze jest na bobiku, kapuście i burakach, znacznie słabsze na ziemniakach, lucernie i koniczynie. Nawadnianie może mieć także skutki ujemne, jeżeli wykonuje się je zbyt często, zbyt intensywnie (niszczenie struktury gleby podczas deszczowania) lub dawki polewowe są zbyt duże. Ilość wody, która powinna być dostarczona w ciągu okresu wegetacyjnego, zależy od potrzeb wodnych roślin, planowanego plonu, ilości opadów i stanu uwilgotnienia gleby, a także od systemu nawadniania; wynosi ona od kilku do kilkunastu tys. m?/ha. Jednorazowe dostarczenie takiej ilości wody przekraczałoby maksymalną pojemność wodną czynnej warstwy gleby, dlatego normę dzieli się na dawki polewowe i dostarcza je w odpowiednich odstępach czasu, stosownie do potrzeb roślin. Nieodpowiednie nawadnianie może spowodować nadmierne uwilgotnienie gleby, a nawet doprowadzić do zabagnienia. Ujemną konsekwencją nawadniania jest zubożenie naturalnych zbiorników wody, wymywania składników pokarmowych (ługowanie) i zagrożenie chorobami przenoszonymi razem z wodą lub ściekami i skażenie gleb wodami niedostatecznie czystymi.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Irygacja_(rolnictwo)


Zanim urządzisz ogród - wybierz trawę

Przed przejściem do właściwego rozplanowania ogrodu, warto się zastanowić nad podstawą - czyli trawnikiem.

Pomijając tutaj kwestie dotyczące gatunków trawy ( a jest tego trochę), przede wszystkim należy dokonać wyboru - trawa z rolki, czy tradycyjny siew? Wcale nie jest łatwo dokonać wyboru. Prawdopodobnie najwięcej zależy od tego, czy jesteśmy dość cierpliwi, by poczekać na to, aż rośliny wykiełkują z nasion, czy też chcemy od razu cieszyć się gotowym trawnikiem. kolejną bardzo ważną kwestią jest koszt - trawa z rolki jest dość sporym wydatkiem, ponieważ wiąże się nie tylko z kosztem wynikającym z zakupu rolek - mają one charakterystyczne wymagania i zanim zostaną rozwinięte, trzeba odpowiednio przygotować podłoże, używając odpowiednio dostosowanych nawozów. Jest to dość pracochłonne, dlatego firmy ogrodnicze mają taką usługę w swoim cenniku wyszczególnioną osobno. Jeżeli liczymy na to, że przy zakupie trawy z rolki, ktoś ją nam gratis "zainstaluje", to możemy się przeliczyć. Przy ustalaniu budżetu na ogród, warto wziąć takie rzeczy pod uwagę.